02/330 04 194  Po-Pi 9-17
Menu
Prejdite si najkraším showroomom v Bratislave
Skúsený a ochotný personál
99% sortimentu máme skladom
Doprava zadarmo pri nákupe nad 120 €

Ako vybrať bazén

Rozhodnúť sa pre výstavbu zapusteného bazéna nie je ľahké a zároveň nie je možné ho vybudovať príliš rýchlo. Alternatívou plnohodnotného kúpania sa v tomto prípade môžu stať nadzemné bazény. Nenechajme sa však pomýliť, nejedná sa o nafukovacie bazéniky pre deti, ale o dôstojnú náhradu zabudovaného bazéna. Na trhu aktuálne nájdeme nadzemné bazény s pevnými konštrukciami, plechovými dielcami a pevnými fóliami v rozličných prevedeniach aj veľkostiach.

1. Na celý rok alebo len sezónne

Prvou a zásadnou otázkou pri výbere bazéna je, či chceme mať bazén na záhrade celý rok, alebo ho budeme inštalovať len na obdobie teplých dní. Sezónne používané záhradné bazény sa musia na zimu vypustiť, vyčistiť, zložiť a upratať. Celoročné bazény stačí pomocou špeciálnych dezinfekčných prípravkov zazimovať a voda v nich vydrží do ďalšej kúpacej sezóny. K bazénom stojacim vonku naprieč ročnými obdobiami patrí kruhové Orlando s pevnou plechovou konštrukciou. Pre sezónnu prevádzku sú určené bazény Tampa, Florida alebo Florida premium.

2. Koľko miesta máme pre bazén

Ďalej je potrebné zamerať sa na priestorové možnosti záhrady. Presnejšie na to, koľko miesta sme ochotní bazénu vyčleniť. Musíme pri tom myslieť tiež na pohodlie. Teda priestranstvo, na ktoré umiestnime schodíky, lehátka alebo slnečník. Rozmery šírok bazénov sa pohybujú od 2 až do 6 metrov, a to už sú pomerne dostačujúce parametre aj pre súvislé plávanie.

3. Cena

Všeobecne je možné medzi najlacnejšie bazény na trhu radiť bazény Tampa. Ich obstarávacia cena začína už na 16,79 €. To sú bazéniky skôr pre deti, alebo na malé osvieženie. Najpredávanejšie bazény Tampa stoja medzi 80 € až 160 €. Zhruba na 80 € štartujú ceny bazénov Florida. Ceny sa opäť odvíja od veľkosti a materiálu bazéna. Najobľúbenejšie bazény Florida môžu vyjsť na 200 € až na 480 €. Za najdrahšie bazény sú považované bazény Orlando. Kvôli materiálu a vysokej kvalite začína ich cena na 280 € a pri prémiových modeloch sa môže pohybovať okolo 1200 €.

4. Náročnosť montáže

Najjednoduchšia je inštalácia bazéna Tampa. Stačí nafúknuť prstenec po obvode bazéna a zvyšok práce za nás urobí stúpajúca hladina vody. Tento bazén ľahko postaví človek sám. O niečo málo pracnejšie je zostaviť bazén Florida. Tu je potrebné pretiahnuť nosné tyče konštrukcie bazénovou fóliou, a to ideálne v dvoch osobách. Značne náročnejšia je stavba bazéna Orlando. Je nutné dôkladne pripraviť podložie, zostaviť plechové diely, navliecť na ne bazénovú fóliu, a to všetko v dvoch osobách. Za to sa bazén Orlando odmení trvalosťou, nemusí sa stavať každý rok znova.

5. Kto sa v bazéne bude kúpať

Dôležitým atribútom je aj hĺbka vody, a to najmä v prípade, že bazén budú využívať deti. Uspokojenie pre najmenších poskytujú napríklad bazény Florida, ktoré sa vyrábajú v mutáciách s označením Junior. V týchto plytkých bazénikoch sa o svojej ratolesti báť nemusíme. Dospelý si potom zapláva v hĺbke 80 až 90 centimetrov. Na trhu sú k dispozícii bazény s hĺbkou od 50 do 130 centimetrov.

6. Filtrácia

Rozhodovanie nás potom čaká aj pri výbere bazénovej filtrácie, ktorá je jedným z najdôležitejších príslušenstiev akéhokoľvek bazéna. Jej funkcia spočíva v tom, že mechanicky nasáva nečistoty poréznym prostredím filtra a zachytáva ich v ňom. Výsledkom je potom bezpečná a krištáľovo čistá voda. Pre bazény do 5 000 litrov je dostačujúca kartušová filtrácia, na výkonnejšie a účinnejšie čistenie je vhodná piesková filtrácia.

7. Čo sa najviac oplatí?

Najvýhodnejšie je vyberať z bazénov, ktoré sa už predávajú v sete vrátane filtrácie. Takáto ponuka býva finančne priaznivejšia ako samotný bazén bez príslušenstva. Výhodné bazénové sady nájdeme aj na e-shope Marimex.

Potrebujete pomôcť?

Špecialista  Marimex.sk Supervisor

Napísať otázku

Zoznam článkov

Prejdite si najkraším showroomom v Bratislave
Skúsený a ochotný personál
99% sortimentu máme skladom
Doprava zadarmo pri nákupe nad 120 €